Za Korwina CHF byłby słaby!

Mocny CHF jest dla polski zły!

W sytuacji gdy wiele kredytów mieszkaniowych udzielono w tej walucie w Polsce wzmocnienie kursu franka jest niekorzystne dla polskiej gospodarki. Dlaczego?

Janusz Korwin Mikke - fot. Wikipedia

Janusz Korwin Mikke – fot. Wikipedia; polityk, który obiecuje że nic nikomu nie da, ale za to też i nie zabierze. Jeśli dostajesz pieniądze od rządu nie dopuść by wygrał wybory! Jeśli tylko płacisz głosuj właśnie na niego!

„Frankowcy” mają mniej pieniędzy by kupować inne dobra: większą część dochodu muszą przeznaczać na raty i żyje się im gorzej. Pozostali obywatele mają mniej pieniędzy bo „frankowcy” mniej wydają na ich usługi. Gdyby frankowcy natomiast wyjechali za granicę, np. do Szwajcarii to byłoby jeszcze gorzej bo mniej ludzi pracujących w kraju to mniejsza ogółem gospodarka.

Kiedy kurs CHF rośnie w stosunku do złotego?

Wartość jednej waluty do drugiej spada przede wszystkim wtedy, kiedy tę pierwszą się dodrukowuje. Czyli wzrasta podaż pieniądza. W Polsce masowo drukuje się pieniądze bo nie starcza na emerytury, odprawy dla górników, różnego rodzaju rządowe programy. Gdyby rząd stworzył program pomocy zadłużonym we franku to też będzie musiał dodrukować pieniędzy przez co wartość złotego spadnie. I to nie tylko wobec franka ale również wobec innych walut.

Janusz Korwin Mikke jest przeciwny nadmiernemu dodrukowi pieniądza i rozdawnictwu pieniędzy podatników. Za jego rządów budżet byłby bez deficytu a dodruk pieniądza dużo mniejszy.

Janusz Korwin Mikke zmniejszyłby wydatki państwa redukując liczbę urzędników a ci zaczęliby zamiast podnosić koszta funkcjonowania państwa (a więc nie byłoby dodruków na nagrody dla urzędników), zaczęliby generować zyski w prywatnych firmach, wytwarzając dobra. Część z tych dóbr pewnie znalazłoby nabywców za granicę, rósłby więc polski export a więc kurs złotego by się wzmacniał.

Prywatnie Janusz Korwin Mikke ma (oficjalnie) 8-ke dzieci, przez co zawyża średnią a to oznacza, że jego prywatnym programem jest zwiększenie ilości polaków. Większa ilość polaków to statystycznie większa ilość geniuszy, wynalazców, genialnych przedsiębiorców. Większa ilość polaków to więc statystycznie wyższa marka narodowa polski a więc łatwiejszy export polskich produktów!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *