Nowe dowody osobiste są po to by zlikwidować szarą strefę wynajmu mieszkań

Od 1 marca 2015 weszły tzw. nowe dowody osobiste. Główną zmianą w stosunku do starych dowodów ma być brak adresu zameldowania. Adres ten będzie przechowywane elektronicznie, czyli będzie można go szybko zmienić, bez wymiany dowodu. A jaki związek ma to z wynajmem mieszkań?

Otóż do tego pory bardzo wielu wynajmujących mieszkania wynajmowało je:

  • bez zgłoszenia przez wynajmującego przychodu z tego tytułu do urzędu skarbowego
  • bez zameldowania osób wynajmujących
mieszkanie

Z punktu widzenia prawa, jeśli Kowalski wynajmuje mieszkanie od Wiśniewskiego ten drugi winien podzielić się z Państwem zyskiem z wynajmu. Niewiele jednak osób o tym wie… a jeszcze mniej stosuje tę zasadę i odprowadza podatki.
fot. sxc.hu

Ponieważ w dużych miastach bardzo wiele osób wynajmuje mieszkania trudno było na nich wymóc wyrabianie nowego dowodu osobistego przy każdej zmianie miejsca zamieszkania (wielu młodych ludzi wynajmujących mieszkania zmienia ja nawet 2 razy do roku!).

Meldunek się nie zgadza, nie odbierzesz listu

Zupełnie inna sytuacja będzie miała miejsce podczas gdy adres zameldowania stanie się elektroniczny. Wtedy – po pewnym czasie – zapewne usłyszymy: na poczcie, w banku: „no dobrze, proszę w systemie zmienić adres zameldowania czasowego na taki i taki adres i będzie Pani/Pan dokonać stosownej operacji”. Wtedy państwo będzie wiedziało gdzie faktycznie mieszka obywatel. No dobrze, ale po co?

Jeśli stosowne organy państwowe będą wiedziały, że obywatel Kowalski przebywa bardzo często u Wiśniewskiego przekaże te informacje do urzędu skarbowego a ten dokona wezwania Wiśniewskiego celem złożenia wyjaśnień dlaczego Wiśniewski nie odprowadza podatku od wynajmu.

Należy tu pamiętać, że obecne wydawanie listów zaadresowanych na:

Jan Kowalski
ul. Liliowa 4273/3
00-300 Warszawa

Podczas gdy stawia się ktoś z dowodem w którym jest napisane:

Jan Kowalski
ul. Kwiatowa
99-999 Zabita Wiocha

jest niezgodne z prawem bo niby na jakiej podstawie Poczta Polska ma uwierzyć, że ten Jan Kowalski to właśnie ten Jan Kowalski? Imię i nazwisko nie jest wcale unikalne! A listy nie posiadają w adresie nr PESEL!

Kowalski mieszka, Kowalski robi przelewy…

Jeszcze bardziej „podłożeni” będą ci wynajmujący, którzy otrzymują pieniądze za wynajem przelewem. Wcale nie rzadko jest to spotykana sytuacja, szczególnie w przypadku gdy wynajmujący jest osobą która wyjechała za granicę w celu spłaty kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na mieszkanie w Polsce.

Wzrosną ceny najmu, spadną ceny mieszkań

Wzrosną ceny wynajmu mieszkań, gdyż podatki zawsze płaci konsument. A ceny mieszkań być może nawet spadną bo wielu ludziom przestanie się opłacać „trzymanie” mieszkania w Polsce tylko po to by je wynajmować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.