JSW ma za pierwsze półrocze 624,3 mln zł strat, a gdyby zarabiali po 3500 zł na rękę strat by nie było!

Jastrzębska Spółka Węglowa ma rekordowe straty. Za pierwsze półrocze osiągnęła 624,3 mln zł strat. Firma zatrudnia około 29 tysięcy osób.

fot. freeimages.comStrata 3588 zł / na osobę na miesiąc

Po podzieleniu powyższej kwoty przez liczbę osób pracujących i sześć miesięcy uzyskujemy kwotę 3588 zł przypadającą na każdego pracownika.

Przypomnijmy, że średnie wynagrodzenie w JSW w 2014 roku wyniosło 8.249,28 zł brutto (5814,44 zł netto – na rękę). Całkowity koszt wynagrodzenia jaki ponosi pracodawca przy takiej pensji to 9949,12 zł.

Przy średniej pensji 5200 zł brutto w spółce byłby zysk!

Oznacza to, że gdyby średnie wynagrodzenie wynosiło około 5200 zł brutto (ok 3689 zł netto) zamiast straty spółka miałaby zysk. To wystarczyłoby, żeby budżet spółki się zamykał. W rzeczywistości zysk mógłby być sporo większy gdyż niższe koszta pracy to więcej zleceń dla JSW.

Ponad 3500 zł pensji to i tak niezłe wynagrodzenie na śląskim rynku pracy, zważywszy, że wielu pracowników tej górniczej spółki objętych jest bardzo korzystnym systemem emerytalnym (emerytury górnicze).

O obniżce wynagrodzeń w tej spółce nie ma jednak mowy. Związki zawodowe natychmiast zwołują strajk, nawet gdy daje im się podwyżki, mniejsze niż gdyby chcieli. A to wszystko w sytuacji gdy spółka od wielu miesięcy przynosi straty.

Państwo (czyli my) im pomożemy, a dlaczego nie oni sami sobie?

Zapewne prędzej czy później dojdzie do pomocy JSW ze strony Państwa. Pytanie tylko dlaczego Państwo – czyli my obywatele, którzy średnio zarabiamy 3000 zł na rękę mamy pomagać tym, którzy przy naszych średnich zarobkach żadnej pomocy w ogóle by nie potrzebowali…

Aktualizacja: 30 październik 2015

W ostatnich dniach PiS praktycznie całkowicie objął rządy w Polsce. Jest bardzo interesujące jak PiS rozwiąże problem górnictwa.

3 Responses to JSW ma za pierwsze półrocze 624,3 mln zł strat, a gdyby zarabiali po 3500 zł na rękę strat by nie było!

  1. jak byly lata 90-te i wszyscy tracili prace komu bylo najgorzej? grupie ktora pod koniec prl zarabiala najlepiej, czyli gornikom. wszyscy musielismy sie skladac na ich odprawy, mimo ze sami nie mielismy na to kasy bo duzo ludzi (nie tylko gornikow) pozostalo bez pracy.

    jak w gornictwie nie ma podwyzki to od razu jest strajk.

    niedlugo robia strajk jak podwyzka w danym roku bedzie nizsza niz w poprzednim, czyli brak podwyzeki podwyzek…

  2. Pan Prezes JSW Edward Szlęk przeczytał artykuł i stwierdził, że nie da się tak obniżyć płac w JSW bo skończy się to wywiezieniem go na taczkach do Wrocławia i żądaniem podwyżek o 3500 zł. No i zrezygnował…

  3. Tylko co za te 3500 zł na rękę kupisz? Wychodzi 100 zł dziennie. Na zakupy jada to placa 200 zł, paliwo tankuja placa 200 zl (paliwo zeby do roboty jezdzic glownie). Nie mowiac juz o racie za mieszkanie, czynszu i podstawowych oplatach co razem przekracza 2000 zl. Tak te 2000 zl ktore chcialbys nam dac – autorze tego artykulu – obnizki. I co eksmisja?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *