Dlaczego górnicy z Kompanii Węglowej nie powinni dostać 24 miesięcznych odpraw?

pieniadzeKompania Węglowa stoi na progu bankructwa. W 2013 i 2014 przyniosła gigantyczne straty. Zgodnie z planami rządu najmniej rentowne kopalnie zostaną zamknięte a górnicy dostaną odprawy w wysokości 24 miesięcznych swoich zarobków. Dlaczego tak nie powinno być?

„Strona społeczna”: Kompania Węglowa to bogata spółka, kopalnie przez wiele lat przynosiły olbrzymie zyski, nie można teraz górników odprawić „z kwitkiem”

Jak bogata skoro od 2 lat przynosi straty?

Wydobycie w Kompanii Węglowej nigdy nie było super-dochodowym biznesem dla właścicieli – czyli nas obywateli (KW jest państwowa a więc moja i Twoja). W rekordowym 2011 roku wykazała 554,4 mln zysku… na zatrudnionych 60 tyś osób. Czyli 9240 zł na rok na jednego górnika.
Dla porównania? Comarch SA (Krakowska, polska firma informatyczna) uzyskała w tym samym 2011 roku zysk netto 34,2 mln… na 3200 zatrudnionych, czyli 10687,5 zł. Oznacza to, że pierwsza lepsza firma informatyczna dała większy zysk na jednego pracownika swojemu właścicielowi niż Kompania Węglowa. Nie przynosząc nigdy w przeszłości większych strat (bo gdyby przynosiła właściciel natychmiast by ją zamknął!).

„Strona społeczna”: Trzeba dać odprawy, bo to się stało tak nagle, jest kryzys i wszyscy mają dumpingowe ceny węgla

Jak to nagle? Skoro straty są kolejny rok z rzędu? Skoro inni stosują dumpingowe ceny to dlaczego nie wy? Dlaczego nie obniżycie np. o 1/3 swoich pensji by wydobywać taniej (pensje stanowią połowę kosztów) jak stałoby się w każdej prywatnej firmie?

„Strona społeczna”: Bo to jest gospodarka narodowa, bardzo ważna gałąź przemysłu więc musimy być traktowani inaczej

Zgadza się, to jest ważna gałąź przemysłu. Dlaczego więc obciążać tę gałąź odprawami?

Niemożna dalej pogrążać polskiego przemysłu dodatkowymi obciążeniami. Dlatego my Polacy-właściciele kopalni winniśmy dla dobra polskiego przemysłu nie dopuścić do rozdawnictwa w tych spółkach!

Należy mieć na uwadze, że dobro pracowników nie jest tożsame z dobrem gałęzi przemysłu. Co więcej, są one przeciwstawne. Jako właściciele musimy dążyć do tego by zapłacić pracownikowi jak najmniej za najlepszą pracę. Czy gdy naprawiamy samochód powodzenie naprawy mierzymy w ilości pieniędzy jaką przekazaliśmy mechanikowi?

16 Responses to Dlaczego górnicy z Kompanii Węglowej nie powinni dostać 24 miesięcznych odpraw?

 1. 24m odprawa!? Za co?

 2. Mój chłop ma 61 lot i nigdy w życiu żadnej odprawy nie dostał choć był już 2 razy u prywaciaka zwolniony a przyjdzie mu robić do 67 za 2000 brutto.

  Górnik 47 lat i na emeryturę po 4000 – 5000 zł do ręki. I jeszcze dorabiają. Jakby się zmęczył w pracy to nie miałby siły robić na emeryturze.

  A komu sprzedują wczasy na śląsku biura podróży? Górnik raz w roku jedzie z kopalni nad morze a zimą do Tajlandii. Taka prawda.

  • Niestety taki żywot. Górnik z emerytury skorzysta a nie górnik…. eh szkoda gadać. Oby chociaż dociągnąć do wieku Oleksego…

 3. Górnicy zwalniani z kopalń na śląsku bez problemu znajdą robota w Czechach wiec nawet przeprowadzac sie nie musza.

  Dwoch synkow mam. Firma budowlana mieli ale padla. Wyjechali za miedze do Niemiec, czy dostali odprawy? Na zaplatę ostatniego ZUS-u i VAT-u za 3 miesiące sam im dałem. Bo mam z czego (emerytura górnicza).

 4. Jestem kelnerem w restauracji blisko kopalni nie wiem gdzie ale należącej do KW. Jak przyjeżdżają do mnie po szychcie to rzadko kiery ma auto za mniej niż 50000 zł. 2-3 letnie Audi/BMW/Mercedes to standard.

  • Hehe tak już widzę, jak ktoś kupuje za 50 tyś. 2-3 letnie BMW…

   • Weźmy sobie np. takie najtańsze nowe BMW serii 1. Koszt 90 000 zł. Po rabatach mniej. Po 3 latach samochód traci około 50% swojej wartości więc 3 letnia powinna kosztować w okolicach 45 000 zł.

    A więc KUPI.

    Swoją drogą ja widzę na śląsku więcej 4-6 letnich trójek i pełno Audi A4.

    • Prawda jest taka, że żeby kupić samochód za 50k musisz miesiąc w miesiąc przytulać minimum 5k na rączkę. Żaden górnik na śląsku tyle nie ma (no chyba, że w JSW?).
     Tak więc te auta nie należą do górników…

 5. Ireneusz z małopolski

  Rządowy raport nt kopalni pokazał że cena węgla spadła o 50%. Ja się pytam gdzie ten spadek?!?? Za orzecha II ze Sobieskiego na składzie płaciłem wczoraj 570 zł / tona. Taka cena jest w cenniku jak mi św. Barbara świadkiem.

  • Zgadza się, węgiel drogi jak diabli. Takie same domy mamy z bratem. Nieocieplone kostki z czasów PRL. U mnie ogrzewanie gazem 6000 zł rok u niego 5000 zł na węgiel. I co wielka różnica?

   Ciepło mamy tak samo bo chodzę do niego to wiem… on już klnie na ten węgiel a gada, że póki ma deputant to mu się opłaca bo jakby wziął go w gotówce to kasy ma jakoś połowę z tego co wart węgiel na składzie.

 6. Jeszcze ciekawostka. Ostatnio KW przynosi 200 mln zł stat miesięcznie, a teraz zatrudnienie to około 55000. Mamy więc 3636 staty na łebka. Masakra, prawda?

  ALE:

  Średnia pensja w KW wynosi 6700 zł brutto.
  Obniżamy pensje o 3636 zł mają 3064 brutto.
  Czyli około 2000 zł netto… jak na robotę fizyczną masakry nie ma.

  Dlaczego tego nie zrobią?

 7. Aby dać przykład ile właściciel ma w prywatnym z utrzymania firmy, podam przykład:
  ABC Data SA za 2011 miała 50,5 mln w rok… na 532 pracowników. Czyli jeden pracownik robił 94924 zysku!

  Generalnie jeśli pracujesz u prywatnego i masz 2000 zł na rękę to on przynajmniej 1000 zł inaczej nie opłacałoby mu się ciebie trzymać. Tak więc w czasach hossy KW miała ledwo, ledwo wystarczające zyski. Teraz to kompletne dno.

 8. A teraz ile zarabiają kopalnie, ale nie węgla:
  KGHM.

  Za 2011 miało 11063,46 mln zł. Ilość zatrudnionych około 19 tyś.

  Na jednego przypada więc: 582263 zł, PÓŁ MILIONA ROBI JEDEN PRACOWNIK! Rozumiecie?
  To jest rentowność… i niech mi ktoś jeszcze powie, że górnictwo węgla kamiennego się super opłaca…

 9. Jak się będzie każdego stękania słuchać to się nic nie zrobi, czekam na ścisk pasa polityków, podwyższenie wieku emerytalnego wszystkim uprzywilejowanym (np.mundurowym) zabrania ulg wszystkim wyróżnionym (np.rolnikom) oraz prywatyzacje służby zdrowia – likwidacje składek na leczenie. Co to ma być? Jednostka to nie ważna, grupa to wszystko może? ZAORANE! Zmniejszyć podatki, ale wszystkim i jedziemy z tym koksem do lepszego jutra. Pany już się dorobiły czas na drobnomieszczaństwo. Najlepiej zlikwidować emerytury i wprowadzić podatek naprawczy który pozwoli spełnić już zawarte umowy. I jeszcze frytki do tego.

  • Ciekawe ile masz pod ziemia przerobione?

   Prawda jest taka ze swiat stosuje terez dumpingowe ceny by zniszczyc polskie kopalnie jak rzad PO je pozawiera to cena wegla skoczy 10 razy w gore i bedziesz drzewem w piecu kociol.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *