4 powody dla których młodzi ludzie tak licznie oblali maturę w tym roku

Ze wstępnych wyników matur wiemy, że prawie 1/3 nie zdała tego życiowego egzaminu. Jakie są przyczyny tak licznej klęski maturzystów? Zbyt trudne matury? Młodzi ludzie są głupsi niż jeszcze kilka lat temu? A może przyczyny są całkowicie odmienne?

Iść na studia się nie opłaca, bo więcej zarobię na zmywaku w Anglii

Kilka, kilkanaście lat temu mieliśmy w głowie stereotyp człowieka po studiach, który otrzymuje staż, jeszcze na studiach, za pieniądze, które dla przeciętnego obywatela wydają się być dobrym wynagrodzeniem. Dziś całkowicie ten czar wyższego wykształcenia prysnął. Ile znamy wykształconych pedagogów, psychologów, budowlańców, informatyków czy matematyków którzy nie dostali godnej pracy w Polsce i pracują fizycznie poza granicami naszego kraju? Tak wielu, że młodzi ludzie przestali wierzyć, że nauka w szkole da im dobrą pracę.

Na układaniu kafelek zarobię więcej niż magister ekonomii

Po stawkach np. za usługi budowlane w Polsce, które są jedynie 50% niż stawki w Niemczech widzimy, że na polskim rynku usług brakuje dobrych fachowców. Nie znajdzie jednak pracy kiepski informatyk, ekonomista czy kiepski matematyk. Pracę czy zlecenia znajdzie natomiast dobry murarz czy dekarz. Dlatego – widząc tę sytuację wielu młodych ludzi woli wyspecjalizować się w pracy fizycznej za młodu by zostać w niej specjalistami mają 30 kilka lat, niż być kiepskim fachowcem po studiach, który nie może znaleźć pracy.

Mniejsza presja rodziny: synku, córeczko, ja Ci pomogę!

Obecni maturzyści pochodzą z pokolenia licznych jedynaków. Pewna część tego pokolenia posiada rodziców, którzy mają wystarczająco wysokie dochody by utrzymywać swoje dzieci. Są to wyżej usytuowani urzędnicy, pracownicy sektora publicznego ale także przedsiębiorcy czy grupy społeczne zatrudnione w sektorze w dużej części państwowym (np. górnictwo). Niema więc presji by dziecko szybko przeszło „na swoje”. Wielu rodziców woli nawet by ich córka czy syn zostało z nimi w domu na starość, pozostając na ich utrzymaniu (z ich emerytury) i pełniło pewnego rodzaju służbę.

Bo w rodzinach rozbitych, trudniej o cokolwiek

Wielu rodziców współczesnych maturzystów wyjechało za granicę do pracy. Dzieckiem opiekuje się jeden rodzic. To nie stwarza dobrego nastroju do prawidłowego wychowania. Często emigracja jednego z rodziców związana jest z rozwodem. Takie rodziny – w pewnym sensie patologiczne – nie stwarzają dobrych warunków do rozwoju.

Nikt nie patrzy na papierki

W pewnych zawodach jak np. programista, automatyk czy mechatronik wykształcenie na papierze nijak się ma do konkretnych umiejętności. Oczywiście, niektóre firmy podczas rekrutacji biorą pod uwagę „papier”, ale masa firm nie zwraca na niego uwagi jeśli kandydat posiada wiedzę i doświadczenie. Tacy ludzie nie chcą iść na studia, wolą od razu podjąć się pracy w zawodzie by otrzymać praktyczną wiedzę. Wolą zdobyć wiedzę na własny rachunek będąc przekonanym o tym, że studia to jedynie strata czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *